Upadłość transgraniczna

Bankructwo budzi w nas co do zasady raczej negatywne skojarzenia. My jednak, z upadłością konsumencka mamy do czynienia na co dzień i nasze zdanie jest zupełnie odmienne. Otóż upadłość to niekiedy jedyne wyjście z trudnej sytuacji, umożliwiające rozpoczęcie nowego życia. Życia w wolności finansowej a nie pod przygniatającym jarzmem długów.

Dla wielu dłużników pokrzepiająca może być również informacja, że wielu sławnych i bogatych ludzi również na pewnym etapie swojego życia ogłaszało bankructwo. I nie przeszkodziło im to w dalszym rozwoju zawodowym – czasem wręcz przeciwnie – stało się pomocą w odbiciu się od finansowego dna. Takim przykładem może być sam Walt Disney, który zbankrutował już w wieku 21 lat, a kilka lat później odbił to sobie z nawiązką ;-) Na pewno nie miał by takiej możliwości, gdyby nie ogłosił bankructwa. Taka możliwość na szczęście jest również w zasięgu polskich dłużników. Mogą oni skorzystać z ogłoszenia upadłości konsumenckiej w Polsce, a niektórzy również z upadłości transgranicznej.

Co to jest upadłość transgraniczna?

Upadłość transgraniczna pozwala dłużnikowi na ogłoszenie upadłości w dowolnym kraju Unii Europejskiej z wykorzystaniem prawa upadłościowego tego kraju. Co do zasady jednak dwa ważne warunki muszą zostać spełnione. Po pierwsze dłużnik posiada zadłużenie w takim państwie Unii Europejskiej, w którym również funkcjonują przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej. Po drugie, dłużnik posiada swoje centrum interesów życiowych (tzw. COMI) w tym państwie, w którym złożył wniosek o upadłość. Co dokładnie to oznacza? Otóż na przykładzie pracy brytyjskich sądów można powiedzieć, że dłużnik od co najmniej 6 miesięcy powinien mieszkać lub pracować w danym kraju – w tym przypadku w Anglii. Ponadto powinien w tym kraju mieć również konto bankowe, odprowadzać tam podatki, płacić rachunki itp., jeśli te dwa warunki są spełnione, nie ma przeszkód, aby wniosek o upadłość złożyć właśnie w Anglii i oddłużyć się dzięki temu z długów także w Polsce.

Podstawa prawna upadłości konsumenckiej transgranicznej

Przepisy umożliwiające dłużnikowi takie działanie to przede wszystkim Rozporządzenie Rady Europy (EW) nr 1346/2000 w sprawie postępowania upadłościowego. To właśnie w tym akcie prawnym zapisane są informacje o tym, które państwo należy uznać za właściwe do wszczęcia postępowania upadłościowego. Określa on także skutki takiego postępowania. Tu również wymienione są warunki wspomniane w poprzednim akapicie – COMI i istnienie przepisów dot. upadłości w danym kraju unijnym. W Polsce weszły one w życie w 2009 roku, na podstawie dokonanych zmian w Ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze. W Wielkiej Brytanii natomiast przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej regulowane są przez Insolvency Act z 1986 roku i Insolvency Rules z 1986 roku.

Zalety upadłości transgranicznej

Jako że Wielka Brytania ma już od lat wypracowany i sprawdzony system pomocy osobom zadłużonym, łatwiej w tym kraju ogłosić upadłość niż np. w Polsce. Procedura jest uproszczona a celem nadrzędnym wszelkich działań jest autentyczna chęć pomocy dłużnikowi. Sam proces zwykle kończy się po roku i wtedy następuje umorzenie długów, których nie udało się spłacić. Co najważniejsze, dzięki upadłości transgranicznej taki wyrok automatycznie skutkuje również w odniesieniu do długów w pozostałych krajach UE (poza Danią). W takim przypadku upadłość staje się szansą dla dłużnika, aby naprawić swoje błędy finansowe i rozpocząć na nowo gromadzenie swego majątku bez obawy o powtórne „nagabywania” ze strony komorników i wierzycieli. Taka swoboda działania i umysł uwolniony od zmartwień z powodu narastających długów, to prawdziwy luksus. Niestety doceniany tylko przez tych, którzy go stracili.

Do kogo zgłosić się o pomoc?

Na rynku pojawiło się sporo firm, oferujących swoją pomoc w oddłużeniu. Najlepiej postawić na doświadczonych, sprawdzonych specjalistów. Idealnie, jeśli mogą nas wspomóc fachowo merytorycznie, ale i mentalnie, psychicznie. Takich, którzy wsłuchają się w nasze problemy i dopasują rozwiązanie najlepsze dla naszej sytuacji. Wszystkie te warunki z pewnością spełnia Kancelaria Wyjsczdlugow.pl należąca do EGIDON Group. Nie wahaj się zatem – wybierz dogodną dla siebie formę kontaktu – formularz kontaktowy, e-mail, telefon – a resztę pozostaw nam – pomożemy Ci wyjść z długów.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • upadłość transgraniczna a nieruchomości dłużnika

Masz probem ze swoimi długami?

Życie bez długów… czy to możliwe?

Pomożemy Ci pozbyć się długów nawet w 3 miesiąc… Jak to robimy? Dowiesz się na naszej stronie.

Oferujemy pomoc w pozbyciu się długów poprzez procedurę upadłości konsumenckiej transgranicznej. Jest to najskuteczniejsza metoda w walce z długami. Chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami bezzwłocznie. Mamy 100% skuteczność i wraz z partnerami 10 letnie doświadczenie.

wyjsczdlugow.pl  I  Pomoc i doradztwo dla zadłużonych – Nasza specjalizacja:

 • Przeprowadzamy upadłości konsumenckie transgraniczne. Wielu Polaków ma ogromne problemy finansowe spowodowane m.in. zmianą ich sytuacji życiowej, chorobą oraz kryzysem finansowym.  Wielu z nich miało nadzieję, że wprowadzenie w Polsce ustawy o Upadłości konsumenckiej, da im możliwość ogłoszenia bankructwa i dzięki temu powrotu do normalnego życia. Niestety okazało się, że w Polsce ustawa ta chroni przede wszystkim wierzycieli (głownie banki) i w ciągu prawie 5 lat istnienia ustawy na kilkanaście tysięcy złożonych wniosków udało się zbankrutować jedynie ok. 70 osobom! W praktyce ogłoszenie upadłości w Polsce jest prawie niemożliwe, gdyż trzeba mieć spory majątek by wniosek w ogóle został rozpatrzony. Czy zatem Polacy są w sytuacji bez wyjścia i pomimo świadomości braku możliwości spłacenia swoich długów, nie mają szans na upadłość konsumencką? Odpowiedź brzmi NIE! Dzięki temu, że jesteśmy w Unii Europejskiej, a w 2009 roku weszła w życie w Polsce ustawa o Upadłości konsumenckiej, każdy Polski obywatel jeśli przeniesie swoje centrum interesów życiowych (COMI) do innego kraju ma możliwość ogłoszenia przed tamtejszym sądem Upadłości konsumenckiej na warunkach jakie obowiązują w tym kraju. Polacy nie są świadomi faktu, że żyjąc i pracując w Wielkiej Brytanii mogą ogłosić bankructwo a jego skutki będą obowiązywać w Polsce. Reguluje to Rozporządzenie Rady Unii Europejskiej nr 1346/2000. Czytaj dalej →

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • pomogę wyjść z długów
 • jak wyjsc z zadluzenia
 • upadłość konsumencka polaka w niemczech
 • życie bez długów
 • upadłośc konsumencka jakie pytania zada sąd
 • upadłośc konsumencka spowodowana chorobą
 • upadłość transgraniczna w norwegii
 • walka długami
 • życie bez długów blog
 • upadlosc w polsce a zycie w niemczech