Upadłość transgraniczna

Bankructwo budzi w nas co do zasady raczej negatywne skojarzenia. My jednak, z upadłością konsumencka mamy do czynienia na co dzień i nasze zdanie jest zupełnie odmienne. Otóż upadłość to niekiedy jedyne wyjście z trudnej sytuacji, umożliwiające rozpoczęcie nowego życia. Życia w wolności finansowej a nie pod przygniatającym jarzmem długów.

Dla wielu dłużników pokrzepiająca może być również informacja, że wielu sławnych i bogatych ludzi również na pewnym etapie swojego życia ogłaszało bankructwo. I nie przeszkodziło im to w dalszym rozwoju zawodowym – czasem wręcz przeciwnie – stało się pomocą w odbiciu się od finansowego dna. Takim przykładem może być sam Walt Disney, który zbankrutował już w wieku 21 lat, a kilka lat później odbił to sobie z nawiązką ;-) Na pewno nie miał by takiej możliwości, gdyby nie ogłosił bankructwa. Taka możliwość na szczęście jest również w zasięgu polskich dłużników. Mogą oni skorzystać z ogłoszenia upadłości konsumenckiej w Polsce, a niektórzy również z upadłości transgranicznej.

Co to jest upadłość transgraniczna?

Upadłość transgraniczna pozwala dłużnikowi na ogłoszenie upadłości w dowolnym kraju Unii Europejskiej z wykorzystaniem prawa upadłościowego tego kraju. Co do zasady jednak dwa ważne warunki muszą zostać spełnione. Po pierwsze dłużnik posiada zadłużenie w takim państwie Unii Europejskiej, w którym również funkcjonują przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej. Po drugie, dłużnik posiada swoje centrum interesów życiowych (tzw. COMI) w tym państwie, w którym złożył wniosek o upadłość. Co dokładnie to oznacza? Otóż na przykładzie pracy brytyjskich sądów można powiedzieć, że dłużnik od co najmniej 6 miesięcy powinien mieszkać lub pracować w danym kraju – w tym przypadku w Anglii. Ponadto powinien w tym kraju mieć również konto bankowe, odprowadzać tam podatki, płacić rachunki itp., jeśli te dwa warunki są spełnione, nie ma przeszkód, aby wniosek o upadłość złożyć właśnie w Anglii i oddłużyć się dzięki temu z długów także w Polsce.

Podstawa prawna upadłości konsumenckiej transgranicznej

Przepisy umożliwiające dłużnikowi takie działanie to przede wszystkim Rozporządzenie Rady Europy (EW) nr 1346/2000 w sprawie postępowania upadłościowego. To właśnie w tym akcie prawnym zapisane są informacje o tym, które państwo należy uznać za właściwe do wszczęcia postępowania upadłościowego. Określa on także skutki takiego postępowania. Tu również wymienione są warunki wspomniane w poprzednim akapicie – COMI i istnienie przepisów dot. upadłości w danym kraju unijnym. W Polsce weszły one w życie w 2009 roku, na podstawie dokonanych zmian w Ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze. W Wielkiej Brytanii natomiast przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej regulowane są przez Insolvency Act z 1986 roku i Insolvency Rules z 1986 roku.

Zalety upadłości transgranicznej

Jako że Wielka Brytania ma już od lat wypracowany i sprawdzony system pomocy osobom zadłużonym, łatwiej w tym kraju ogłosić upadłość niż np. w Polsce. Procedura jest uproszczona a celem nadrzędnym wszelkich działań jest autentyczna chęć pomocy dłużnikowi. Sam proces zwykle kończy się po roku i wtedy następuje umorzenie długów, których nie udało się spłacić. Co najważniejsze, dzięki upadłości transgranicznej taki wyrok automatycznie skutkuje również w odniesieniu do długów w pozostałych krajach UE (poza Danią). W takim przypadku upadłość staje się szansą dla dłużnika, aby naprawić swoje błędy finansowe i rozpocząć na nowo gromadzenie swego majątku bez obawy o powtórne „nagabywania” ze strony komorników i wierzycieli. Taka swoboda działania i umysł uwolniony od zmartwień z powodu narastających długów, to prawdziwy luksus. Niestety doceniany tylko przez tych, którzy go stracili.

Do kogo zgłosić się o pomoc?

Na rynku pojawiło się sporo firm, oferujących swoją pomoc w oddłużeniu. Najlepiej postawić na doświadczonych, sprawdzonych specjalistów. Idealnie, jeśli mogą nas wspomóc fachowo merytorycznie, ale i mentalnie, psychicznie. Takich, którzy wsłuchają się w nasze problemy i dopasują rozwiązanie najlepsze dla naszej sytuacji. Wszystkie te warunki z pewnością spełnia Kancelaria Wyjsczdlugow.pl należąca do EGIDON Group. Nie wahaj się zatem – wybierz dogodną dla siebie formę kontaktu – formularz kontaktowy, e-mail, telefon – a resztę pozostaw nam – pomożemy Ci wyjść z długów.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • upadłość transgraniczna a nieruchomości dłużnika

Co się stanie z moim majątkiem po upadłości konsumenckiej na terenie UK?

Dowiedz się jaki majątek zachowasz po ogłoszeniu upadłości w UK.

Istnieje błędne przekonanie, że jeśli zbankrutujesz to zawsze stracisz wszystko czego dorobiłeś się przez całe życie. Nie jest tak do końca. Owszem w Polsce wpadając w długi, niektórzy komornicy zabiorą Ci nawet konfitury dla dziecka, ale my przeprowadzamy upadłość konsumencką w Anglii i Walii gdzie istnieją zdecydowanie inne standardy w podejściu do dłużnika.

Po upadłości syndyk brytyjski nie będzie zainteresowany przejęciem m.in. narzędzi i innych przedmiotów, które wykorzystujesz osobiście do pracy, pościeli, mebli, odzieży, artykułów gospodarstwa domowego i innych podstawowych rzeczy, które ty i twoja rodzina używacie w domu.

Wyposażenie domu: Musisz mieć świadomość, że nikt nie pojawi się w twoim domu by sprawdzić jakie wartościowe przedmioty znajdują się w każdym pomieszczeniu, a następnie wystawić je na sprzedaż. Syndyk brytyjski pozwoli ci zachować większość twoich rzeczy osobistych i artykułów gospodarstwa domowego m.in. takie przedmioty jak telewizor, odtwarzacz DVD, pralka, kuchenka mikrofalowa, piekarnik, lodówka, kuchenka, wieża stereo, laptop  itp. Jeśli jednak posiadasz w swoim domu sprzęt bardzo wysokiej jakości o naprawdę dużej wartości np. system dźwięku przestrzennego lub jeśli niedawno kupiłeś sobie nowy telewizor LCD 3D, syndyk może zaproponować ci zamianę takiego sprzętu na tańszy odpowiednik, a różnicę w cenie przeznaczy na częściową spłatę wierzycieli. Ta sama zasada ma zastosowanie, jeśli posiadasz w domu meble składające się z antyków o wysokiej wartości odsprzedaży i byłbyś w stanie wyposażyć  swój dom wykorzystując do tego o wiele tańsze meble.

Samochód: Jeśli masz samochód, który jest ci potrzebny by dostać się do i z pracy lub wykorzystujesz go w celach zarobkowych wtedy będziesz mógł go zatrzymać, jednak tylko wtedy, gdy jego wartość odsprzedaży nie przekracza kwoty £ 1000 (około 5000zł). Jeśli posiadasz samochód o wyższej wartości, syndyk brytyjski może cię zmusić do jego sprzedaży. Będziesz mógł kupić tańszy samochód, a różnica w cenie zostanie przekazana wierzycielom. Czytaj dalej →

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • upadłość konsumencka transgraniczna
 • na czym strace przy ogloszeniu upadlosci konsumenckiej
 • bankructwo w anglli a posiadanie domu w Polsce
 • syndyk uk a aktywa w polsce
 • upadłość transgraniczna a nieruchomości
 • czy zawsze traci sie majatek podczas upadłości
 • co z domownikami po ogloszeniu upadlosci gospodarstwa
 • co sie stanie z majatkiem w przypadku bankructwa ltd zabiora dom
 • upadłość konsumencka a wyposażenie domu
 • nieruchomości w upadłości transgranicznej

Konsekwencje upadłości konsumenckiej transgranicznej na terenie Polski.

Otrzymujemy wiele telefonów i e-maili z pytaniem: „Jakie są konsekwencje upadłości konsumenckiej transgranicznej na terenie Polski?”

Choć często okazuje się, że upadłość konsumencka jest najszybszym sposobem na szybkie wyjście z długów, szczególnie dla tych osób które utraciły płynność finansową, chcielibyśmy by nasi Klienci mieli pełną świadomość, że muszą być przygotowani na utratę większości majątku, w tym ich domu.  Ponadto istnieje kilka innych konsekwencji ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Jednak większość z nich trwa jedynie przez 12 miesięcy pracy syndyka brytyjskiego czyli w tzw. okresie upadłości. W tym miejscu opisujemy najważniejsze z nich.

Konsekwencje upadłości konsumenckiej można podzielić na następujące obszary:

 • Ocena punktowa w BIK osoby która ogłosiła upadłość konsumencką będzie bardzo niekorzystna przez okres 6 lat. Informacja o bankructwie osobistym będzie widoczna w brytyjskich rejestrach oraz zostanie ogłoszona w brytyjskiej prasie.
 • Koszt ogłoszenia upadłości w brytyjskim sądzie wynosi obecnie £ 700 (około 3700zł).
 • Będziesz nadal zobowiązany do zapłaty takich długów jak kredyt studencki oraz alimenty.
 • Jeśli posiadasz firmę, niemal na pewno zostanie zamknięta.
 • Niektóre zawody nie mogą być wykonywane w trakcie upadłości (12miesięcy) np. zawody prawnicze i związane z finansami.
 • W okresie upadłości konsumenckiej obowiązuje zakaz zasiadania w strukturach spółek jako jej prezes, chyba że zgodę na to wyrazi sąd. Czytaj dalej →

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • konsekwencje upadłości konsumenckiej
 • bik po upadłości
 • brak kontaktu z syndykiem konsekwencje
 • jakie konsekwecje upalodlosci konsumenckiej w Poslce
 • konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej
 • konsekwencje upadlosci konsumenckiej
 • upadlosc konsumencka brytyjska
 • upadlosc konsumencka co mozna nabyc bedac w trakcie
 • Upadlosc konsumencka w UK prezesa