Oddłużanie osób fizycznych

Wstyd i strach… to dwa dominujące uczucia towarzyszące większości dłużnikom. Jak wynika z internetowego badania losowych osób dorosłych – połowa zadłużonych wstydzi się tego, że ma długi. Co trzeci z nich przyznaje również, że boi się pogłębienia stanu zadłużenia (raport „Długi – wstydliwy problem Polaków”). Wyniki badania pokazały również, że jedna czwarta dłużników nie wie, jak sobie poradzić ze swoimi problemami, albo wręcz wcale nie próbują ich rozwiązywać. Mamy jednak nadzieję, że ten artykuł przywróci im wiarę w to, że z każdej sytuacji jest wyjście. Na szczęście wielu dłużnikom udaje się zwalczyć wstyd, przełamać strach i szukać pomocy, między innymi przez oddłużanie.

Oddłużanie – definicja

Oddłużanie co do zasady polega na podejmowaniu działań powodujących zmniejszenie poziomu zadłużenia. Wielu osobom jednak kojarzyć się to może z kredytem „oddłużeniowym”, który tak naprawdę niewiele ma wspólnego z realnym zmniejszeniem naszych zobowiązań, ale o tym w dalszej części. Jakie więc działania możemy nazwać oddłużaniem? Są to głównie działania mające na celu spłatę powstałego zadłużenia. Można również podjąć negocjacje z wierzycielami. Nie jest to może prosta droga, ale jeśli uda się umorzyć część zadłużenia lub też opracować plan restrukturyzacji, na pewno będzie to miało znaczący wpływ na poprawę sytuacji finansowej dłużnika.

Dlaczego popadamy w długi?

Zwykle za każdym przypadkiem, z którym mamy do czynienia, kryje się inna historia… Najczęstszym powodem jest utrata źródła utrzymania. Choć czasem wystarczy nawet zmniejszenie dochodów. jeśli wcześniej żyło się tylko do przysłowiowego pierwszego, nie dbając o oszczędności, to nawet kilku czy kilkunastoprocentowy spadek wysokości wynagrodzenia może się nam „odbić czkawką”…

Problemy osobiste równie często rujnują nam finanse. I nie chodzi tylko o kosztowny rozwód i niebotyczne alimenty jak w hollywoodzkich filmach. Rzecz jest zwykle bardziej prozaiczna – koszty samodzielnego utrzymania mieszkania, stałe opłaty, media itp. wystarczająco mogą nam dokuczyć. Jeśli do tego towarzyszy nam obniżony nastrój to i o chęci do pracy trudno…

Jakie by jednak nie były powody zadłużania się, często pojawia się jeden wspólny mianownik. Okazuje się, że większość dłużników nie kontroluje swoich wydatków. Robimy zakupy i również zaciągamy kredyty bardzo emocjonalnie. Nie zastanawiamy się nad tym, czy rzeczywiście stać nas na dany zakup. Zwykle dopiero, gdy pojawiają się poważne problemy, zaczynamy przyglądać się dokładniej naszym finansom.

Statystyki niestety są alarmujące, gdyż pokazują, że coraz więcej osób ma problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań. Co gorsza – nadmierne obciążenie długiem często kończy się zaciąganiem kolejnych zobowiązań, aby „ułatwić sobie” spłatę tych już istniejących. Niestety jest to tylko chwilowa ulga. Takie działania przynoszą skutek odwrotny – zadłużenie się pogłębia, a miesięczne obciążenia z tym związane, staja się jeszcze bardziej uciążliwe.

Jak wyjść z pętli zadłużenia?

W pierwszej kolejności wyeliminujmy czynnik szkodliwy – koniec z zaciąganiem kolejnych zobowiązań. Ponadto – jeśli jeszcze nie przyjrzeliśmy się swoim finansom, to najwyższy czas na kontrolę domowego budżetu. Przyda się również dodatkowy dochód, aby „załatać” dziury budżetowe. O to jednak czasem trudno. Warto w takim przypadku rozważyć dostępne sposoby na oddłużanie, w tym także upadłość konsumencką.

Upadłość konsumencka i jej zalety

Zwykle dłużnicy mają pewne obawy związane z tą metodą oddłużania. Głównie chodzi o skomplikowany proces. Jednak jeśli korzysta się z pomocy fachowych doradców, cały proces można przejść bez zbędnych komplikacji. I choć zwykle jest to dość długotrwała procedura, to jednak po osiągnięciu szczęśliwego finału, dług zostaje umorzony. Ponadto zaraz po ogłoszeniu wyroku upadłości, kończą się nagabywania ze strony wierzycieli, a wszystkie egzekucje komornicze zostają wstrzymane. Upadłość konsumencka z jednej strony może skutkować utratą majątku, ale z drugiej – daje szansę na powrót do normalnego funkcjonowania, bez obawy o to, że każde ciężko zarobione przez nas pieniądze są przekazywane w ręce wierzycieli. Można zacząć gromadzić na nowo swój majątek a nawet powiększyć go, dzięki zdobytemu już doświadczeniu.

Spirala kredytowa

„Dług – jego zdaniem – to początek niewoli. Twierdził nawet, że wierzyciel gorszy jest od zwierzchnika; zwierzchnik bowiem rozporządza tylko naszą osobą, a wierzyciel ma w swoim ręku naszą godność i może ja spoliczkować. Wolał nie jeść niż się zapożyczyć. Głodował przez wiele dni. Czując, że wszelkie krańcowości stykają się i ze jeśli człowiek się nie pilnuje, poniżenie majątkowe może doprowadzić do poniżenia duchowego, zazdrośnie strzegł swojej dumy.”

Victor Hugo – „Nędznicy”- t.2

W obecnych czasach, gdzie tak wielki jest wybór różnych form finansowania, trzeba nie lada siły woli i samozaparcia, aby nie skorzystać z proponowanych ofert. Chyba niewiele jest obecnie takich osób, które w swoim życiu choć raz nie skorzystały z zewnętrznych źródeł finansowania. Jak mówi powiedzenie: „wszystko jest dla ludzi”, dlatego nawet z pożyczek czy kredytów możemy korzystać. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy tracimy nad tym kontrolę…

Co to jest spirala kredytowa?

Spirala kredytowa to – w najprostszych słowach – regulowanie pierwszego zobowiązania przez zaciągnięcie kolejnego. Jeśli brakuje nam środków na spłatę raty i zapożyczamy się ponownie, aby spłacić zaległość to mamy już do czynienia ze spiralą kredytową.

Jak powstaje spirala kredytowa?

Mechanizm powstawania spirali kredytowej jest dość prosty. Dostępność i często też łatwość uzyskania finansowania sprawia, że zaczynamy w końcu korzystać z oferowanych nam pożyczek. Szybko okazuje się, że dzięki temu bez problemu możemy sobie pozwolić na zakup rzeczy, na które musielibyśmy dłuższy czas odkładać pieniądze. Nieprzewidziane wydatki? Żaden problem – szybka chwilówka załatwi sprawę od ręki. Tuż przed wypłatą zabrakło środków na spożywcze zakupy? Spokojnie – zapłaci się kartą kredytową.

W pewnym momencie za bardzo przyzwyczajamy się do tego, że takie finansowanie jest łatwo dostępne, a nam przecież zawsze udaje się je w końcu spłacić. Wystarczy jednak jakaś nieprzewidziana sytuacja losowa, lub splot nieoczekiwanych zdarzeń i okazuje się, że jednak brakuje środków na spłatę zobowiązań. W pierwszym odruchu więc zaciągamy kolejna pożyczkę, aby uregulować zaległości. Niestety właśnie ten ostatni ruch pogrąża większość osób – w ten sposób wpadają w pętlę zadłużenia.

Jak wyjść ze spirali kredytowej?

Najważniejsze to zdać sobie sprawę, z istnienia problemu. Wiele osób niestety stosuje wyparcie, utrzymując, że świetnie sobie radzi ze swoimi zadłużeniami i reguluje je na bieżąco. Jeśli jednak korzysta się przy tym z kolejnych pożyczek, to na pewno mamy do czynienia ze spiralą kredytową. W takiej sytuacji najważniejsze jest zaprzestanie zaciągania kolejnych zobowiązań. Dopiero potem można opracować plan na wyjście z zadłużenia. Dobra wiadomość jest taka, że jest to możliwe. Z pewnością jednak wymaga wprowadzenia radykalnych zmian i dyscypliny finansowej. Na początku warto przyjrzeć się swoim wydatkom i ograniczyć te, które można… Przydatny również będzie budżet domowy, w którym opracuje się plan wydatków w każdym kolejnym miesiącu. Najważniejsze – jednak także najtrudniejsze – to nie tylko opracować taki plan, ale przede wszystkim się go trzymać. Należy również zastanowić się jak można zdobyć dodatkowe źródła finansowania. Każdy dodatkowy dochód ma duże znaczenie. Kilka niewielkich wpływów może już pomóc spłacić jakąś zaległą pożyczkę.

Czasami jednak samodzielnie nie jesteśmy w stanie wyrwać się z pętli zadłużenia. Można wtedy skorzystać z pomocy oferowanej także przez naszą Kancelarię. Dzięki temu wspólnie znajdziemy alternatywne rozwiązania na wyjście z długów. Nasza szeroka oferta usług pozwala na dopasowanie rozwiązania do potrzeb dłużnika. Mogą to być zarówno negocjacje z wierzycielami, jak i bardziej stanowcze metody, takie jak upadłość konsumencka.

Upadłość konsumencka – szansa na wyjście z zadłużenia

Dlaczego właśnie upadłość? Odpowiedź jest dość prosta. Tylko to rozwiązanie pozwala na całkowite uwolnienie się od długów. Prawidłowo przeprowadzona może w końcowym efekcie doprowadzić do umorzenia długów, których nie udało się spłacić. Wielką ulgą dla dłużników jest zaprzestanie wszelkich egzekucji ze strony komorników, firm egzekucyjnych. Po ogłoszeniu upadłości nie mają oni prawa już kontaktować się z dłużnikiem. Po uzyskaniu sądowego umorzenia zadłużenia, żaden z wierzycieli nie jest już w stanie wszcząć egzekucji. Daje to możliwość dłużnikowi na rozpoczęcie nowego finansowego życia i budowanie na nowo swojej – z pewnością już pozytywnej – historii kredytowej.

Upadłość transgraniczna

Bankructwo budzi w nas co do zasady raczej negatywne skojarzenia. My jednak, z upadłością konsumencka mamy do czynienia na co dzień i nasze zdanie jest zupełnie odmienne. Otóż upadłość to niekiedy jedyne wyjście z trudnej sytuacji, umożliwiające rozpoczęcie nowego życia. Życia w wolności finansowej a nie pod przygniatającym jarzmem długów.

Dla wielu dłużników pokrzepiająca może być również informacja, że wielu sławnych i bogatych ludzi również na pewnym etapie swojego życia ogłaszało bankructwo. I nie przeszkodziło im to w dalszym rozwoju zawodowym – czasem wręcz przeciwnie – stało się pomocą w odbiciu się od finansowego dna. Takim przykładem może być sam Walt Disney, który zbankrutował już w wieku 21 lat, a kilka lat później odbił to sobie z nawiązką ;-) Na pewno nie miał by takiej możliwości, gdyby nie ogłosił bankructwa. Taka możliwość na szczęście jest również w zasięgu polskich dłużników. Mogą oni skorzystać z ogłoszenia upadłości konsumenckiej w Polsce, a niektórzy również z upadłości transgranicznej.

Co to jest upadłość transgraniczna?

Upadłość transgraniczna pozwala dłużnikowi na ogłoszenie upadłości w dowolnym kraju Unii Europejskiej z wykorzystaniem prawa upadłościowego tego kraju. Co do zasady jednak dwa ważne warunki muszą zostać spełnione. Po pierwsze dłużnik posiada zadłużenie w takim państwie Unii Europejskiej, w którym również funkcjonują przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej. Po drugie, dłużnik posiada swoje centrum interesów życiowych (tzw. COMI) w tym państwie, w którym złożył wniosek o upadłość. Co dokładnie to oznacza? Otóż na przykładzie pracy brytyjskich sądów można powiedzieć, że dłużnik od co najmniej 6 miesięcy powinien mieszkać lub pracować w danym kraju – w tym przypadku w Anglii. Ponadto powinien w tym kraju mieć również konto bankowe, odprowadzać tam podatki, płacić rachunki itp., jeśli te dwa warunki są spełnione, nie ma przeszkód, aby wniosek o upadłość złożyć właśnie w Anglii i oddłużyć się dzięki temu z długów także w Polsce.

Podstawa prawna upadłości konsumenckiej transgranicznej

Przepisy umożliwiające dłużnikowi takie działanie to przede wszystkim Rozporządzenie Rady Europy (EW) nr 1346/2000 w sprawie postępowania upadłościowego. To właśnie w tym akcie prawnym zapisane są informacje o tym, które państwo należy uznać za właściwe do wszczęcia postępowania upadłościowego. Określa on także skutki takiego postępowania. Tu również wymienione są warunki wspomniane w poprzednim akapicie – COMI i istnienie przepisów dot. upadłości w danym kraju unijnym. W Polsce weszły one w życie w 2009 roku, na podstawie dokonanych zmian w Ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze. W Wielkiej Brytanii natomiast przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej regulowane są przez Insolvency Act z 1986 roku i Insolvency Rules z 1986 roku.

Zalety upadłości transgranicznej

Jako że Wielka Brytania ma już od lat wypracowany i sprawdzony system pomocy osobom zadłużonym, łatwiej w tym kraju ogłosić upadłość niż np. w Polsce. Procedura jest uproszczona a celem nadrzędnym wszelkich działań jest autentyczna chęć pomocy dłużnikowi. Sam proces zwykle kończy się po roku i wtedy następuje umorzenie długów, których nie udało się spłacić. Co najważniejsze, dzięki upadłości transgranicznej taki wyrok automatycznie skutkuje również w odniesieniu do długów w pozostałych krajach UE (poza Danią). W takim przypadku upadłość staje się szansą dla dłużnika, aby naprawić swoje błędy finansowe i rozpocząć na nowo gromadzenie swego majątku bez obawy o powtórne „nagabywania” ze strony komorników i wierzycieli. Taka swoboda działania i umysł uwolniony od zmartwień z powodu narastających długów, to prawdziwy luksus. Niestety doceniany tylko przez tych, którzy go stracili.

Do kogo zgłosić się o pomoc?

Na rynku pojawiło się sporo firm, oferujących swoją pomoc w oddłużeniu. Najlepiej postawić na doświadczonych, sprawdzonych specjalistów. Idealnie, jeśli mogą nas wspomóc fachowo merytorycznie, ale i mentalnie, psychicznie. Takich, którzy wsłuchają się w nasze problemy i dopasują rozwiązanie najlepsze dla naszej sytuacji. Wszystkie te warunki z pewnością spełnia Kancelaria Wyjsczdlugow.pl należąca do EGIDON Group. Nie wahaj się zatem – wybierz dogodną dla siebie formę kontaktu – formularz kontaktowy, e-mail, telefon – a resztę pozostaw nam – pomożemy Ci wyjść z długów.

Brexit

Szanowni Państwo,

Brytyjczycy w referendum podjęli decyzję w którą niewielu wierzyło, zdecydowali się na opuszczenie UE. Czekamy zatem na decyzję rządu brytyjskiego w tej sprawie. Za pozostaniem w UE głosowało 48,1%, przeciw było 51,9% głosujących. Do urn poszło 72,2% uprawnionych do głosowania.

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej reguluje artykuł 50. Traktatu o Unii Europejskiej, którego główny zapis mówi, że przed wyjściem z UE każde państwo członkowskie musi wynegocjować warunki odejścia oraz ustalić zasady przyszłej współpracy z Europą.

Oznacza to, że Brexit (wyjście Wielkiej Brytanii z UE) potrwa co najmniej 2 lata. Zgodnie z informacjami wcześniej przekazywanymi m.in. przez Przewodniczącego Rady Europejskiej i potwierdzanej przez innych wysokich urzędników UE, będzie to raczej okres 3 lat.

Dlaczego tak długo? Ponieważ zgodnie z wcześniej wspomnianym artykułem 50. TUE, Wielka Brytania musi najpierw  wynegocjować z Radą Europejską dokument określający warunki wystąpienia z UE. Proces ten będzie bardzo czasochłonny. To, jaka będzie cała procedura, jak będzie wyglądał dokument, który Londyn przedstawi przed wyjściem, nie jest określone w artykule 50. TUE.

Chęć wyjścia Wielkiej Brytanii z UE muszą potwierdzić jeszcze (poprzez głosowanie nad dokumentem przygotowanym przez Londyn) Rada Europejska i Parlament Europejski, a także brytyjski parlament. Nie wiadomo jednak, co wydarzy się, jeśli któraś z instytucji odrzuci ten dokument.

Całkiem innym wątkiem jest ten polityczny. Eksperci przekonują bowiem, że w Unii Europejskiej jest już kilka obozów, które w związku z Brexitem przyjmą inne strategie. Niemcy będą chcieli jak najszybciej zakończyć rozmowy z Londynem, by zminimalizować ryzyko krachu gospodarczego i rynków walutowych. Z drugiej jednak strony Francja, w której eurosceptycy są równie mocni jak w Wielkiej Brytanii, będzie chciała odłożyć Brexit w czasie.

Pewne jest za to, że co najmniej do 2019 roku Wielka Brytania będzie traktowana jako pełnoprawny członek Unii. Tym samym nadal obowiązują wszystkie prawa unijne w tym Rozporządzeniu Rady Unii Europejskiej nr 1346/2000.

Oznacza to, że do co najmniej 2019 roku wyrok upadłości na terenie Anglii którego skutkiem jest pełne oddłużenie ze wszystkich długów, będzie nadal automatycznie przyjmowany we wszystkich krajach UE oprócz Danii.

Tym samym do 2019 roku można będzie oddłużyć się w Anglii z długów posiadanych np. w Polsce, ale również w innych krajach unijnych. W Anglii możemy oddłużyć się praktycznie ze wszelkich długów w tym: kredyty bankowe i prywatne, weksle, dotacje unijne, ZUS, US (w tym VAT), hazard, faktury, mandaty, z sądu cywilnego itd.

W razie dodatkowych pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Aktualizacja certyfikatu EV SSL

Miło nam poinformować Państwa, że zakończyły się prace związane ze zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa danych naszych Klientów. Nasza firma przeszła pełną weryfikację przez polską firmę certyfikującą Unizeto Technologies S.A., dzięki czemu otrzymaliśmy gwarancję na kwotę 1 000 000 € (~4 250 000 PLN).

Od dzisiaj nasza strona internetowa https://wyjsczdlugow.pl i poczta email jest jeszcze lepiej chroniona. Wchodząc na naszą stronę będziecie Państwa widzieć zamkniętą kłódkę z nazwą naszej firmy (EGIDON Sp. z o.o.) na zielonym tle. Oznacza to, że połączenie jest bezpieczne i wszelkie dane przesyłane za pomocą formularzy na naszej stronie nie trafią w niepowołane ręce.

„Jeśli chcesz więcej sukcesów, zwiększ dwukrotnie liczbę porażek”

Ponieważ większość naszych Klientów ze względu na sytuację w której obecnie się znajdują, często traci wiarę w swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętności, chcielibyśmy podzielić się z Wami kilkoma cytatami ludzi, którzy swoją postawą i uporem doszli na sam szczyt.
Jesteśmy przekonani, że sytuacja w której się obecnie Państwo znajdują jest tylko kolejnym etapem w drodze do spełnienia, również w sprawach zawodowych.
Gdyby małe dziecko po pierwszych kilku upadkach, instynktownie znów nie próbowało wstać to nigdy nie nauczyło by się chodzić. Obecna sytuacja nie może nas paraliżować.
Bez porażek i popełniania błędów nigdy nie osiągniemy sukcesu. Dlatego, że jedynie potknięcia nas uczą, a osiągnięty sukces jest konsekwencją wyciągania z nich odpowiednich wniosków.

„Jeśli chcesz więcej sukcesów, zwiększ dwukrotnie liczbę porażek” – Thomas Watson

„Porażka to tylko szansa na mądrzejsze rozpoczęcie od nowa” – Henry Ford

“Nie możesz się wspinać na drabinę sukcesu, trzymając ręce w kieszeniach!” – Arnold Schwarzenegger

“Nie bój się odnosić porażek. Wszystko co robiłem, zawsze z ochotą na porażkę” – Arnold Schwarzenegger

Bezpieczeństwo informacji

Miło nam poinformować Państwa, że zakończyły się prace związane ze zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa danych naszych Klientów. Nasza firma przeszła pełną weryfikację przez amerykańska firmę certyfikującą COMODO, dzięki czemu otrzymaliśmy gwarancję na kwotę 1.750.000$ (~6 727 175 PLN).

Od dzisiaj nasza strona internetowa https://wyjsczdlugow.pl i poczta email jest jeszcze lepiej chroniona. Wchodząc na naszą stronę będziecie Państwa widzieć zamkniętą kłódkę z nazwą naszej firmy na zielonym tle. Oznacza to, że połączenie jest bezpieczne i wszelkie dane przesyłane za pomocą formularzy na naszej stronie nie trafią w niepowołane ręce.

Artykuł o upadłości konsumenckiej w Anglii

Pojawił się ciekawy artykuł o upadłości konsumenckiej w Anglii. Co prawda w naszej opinii trochę autorka przesadziła z tym jak łatwo jest przeprowadzić takie postępowanie. W rzeczywistości potrzeba włożyć w to o wiele więcej wysiłku, ale faktycznie skutek jest taki że do tej pory wszyscy nasi Klienci otrzymują wyrok upadłości i po 12 miesiącach zostają oddłużeni ze wszystkich długów.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem pt. Jak upadać, to tylko w Londynie…