Spirala kredytowa

„Dług – jego zdaniem – to początek niewoli. Twierdził nawet, że wierzyciel gorszy jest od zwierzchnika; zwierzchnik bowiem rozporządza tylko naszą osobą, a wierzyciel ma w swoim ręku naszą godność i może ja spoliczkować. Wolał nie jeść niż się zapożyczyć. Głodował przez wiele dni. Czując, że wszelkie krańcowości stykają się i ze jeśli człowiek się nie pilnuje, poniżenie majątkowe może doprowadzić do poniżenia duchowego, zazdrośnie strzegł swojej dumy.”

Victor Hugo – „Nędznicy”- t.2

W obecnych czasach, gdzie tak wielki jest wybór różnych form finansowania, trzeba nie lada siły woli i samozaparcia, aby nie skorzystać z proponowanych ofert. Chyba niewiele jest obecnie takich osób, które w swoim życiu choć raz nie skorzystały z zewnętrznych źródeł finansowania. Jak mówi powiedzenie: „wszystko jest dla ludzi”, dlatego nawet z pożyczek czy kredytów możemy korzystać. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy tracimy nad tym kontrolę…

Co to jest spirala kredytowa?

Spirala kredytowa to – w najprostszych słowach – regulowanie pierwszego zobowiązania przez zaciągnięcie kolejnego. Jeśli brakuje nam środków na spłatę raty i zapożyczamy się ponownie, aby spłacić zaległość to mamy już do czynienia ze spiralą kredytową.

Jak powstaje spirala kredytowa?

Mechanizm powstawania spirali kredytowej jest dość prosty. Dostępność i często też łatwość uzyskania finansowania sprawia, że zaczynamy w końcu korzystać z oferowanych nam pożyczek. Szybko okazuje się, że dzięki temu bez problemu możemy sobie pozwolić na zakup rzeczy, na które musielibyśmy dłuższy czas odkładać pieniądze. Nieprzewidziane wydatki? Żaden problem – szybka chwilówka załatwi sprawę od ręki. Tuż przed wypłatą zabrakło środków na spożywcze zakupy? Spokojnie – zapłaci się kartą kredytową.

W pewnym momencie za bardzo przyzwyczajamy się do tego, że takie finansowanie jest łatwo dostępne, a nam przecież zawsze udaje się je w końcu spłacić. Wystarczy jednak jakaś nieprzewidziana sytuacja losowa, lub splot nieoczekiwanych zdarzeń i okazuje się, że jednak brakuje środków na spłatę zobowiązań. W pierwszym odruchu więc zaciągamy kolejna pożyczkę, aby uregulować zaległości. Niestety właśnie ten ostatni ruch pogrąża większość osób – w ten sposób wpadają w pętlę zadłużenia.

Jak wyjść ze spirali kredytowej?

Najważniejsze to zdać sobie sprawę, z istnienia problemu. Wiele osób niestety stosuje wyparcie, utrzymując, że świetnie sobie radzi ze swoimi zadłużeniami i reguluje je na bieżąco. Jeśli jednak korzysta się przy tym z kolejnych pożyczek, to na pewno mamy do czynienia ze spiralą kredytową. W takiej sytuacji najważniejsze jest zaprzestanie zaciągania kolejnych zobowiązań. Dopiero potem można opracować plan na wyjście z zadłużenia. Dobra wiadomość jest taka, że jest to możliwe. Z pewnością jednak wymaga wprowadzenia radykalnych zmian i dyscypliny finansowej. Na początku warto przyjrzeć się swoim wydatkom i ograniczyć te, które można… Przydatny również będzie budżet domowy, w którym opracuje się plan wydatków w każdym kolejnym miesiącu. Najważniejsze – jednak także najtrudniejsze – to nie tylko opracować taki plan, ale przede wszystkim się go trzymać. Należy również zastanowić się jak można zdobyć dodatkowe źródła finansowania. Każdy dodatkowy dochód ma duże znaczenie. Kilka niewielkich wpływów może już pomóc spłacić jakąś zaległą pożyczkę.

Czasami jednak samodzielnie nie jesteśmy w stanie wyrwać się z pętli zadłużenia. Można wtedy skorzystać z pomocy oferowanej także przez naszą Kancelarię. Dzięki temu wspólnie znajdziemy alternatywne rozwiązania na wyjście z długów. Nasza szeroka oferta usług pozwala na dopasowanie rozwiązania do potrzeb dłużnika. Mogą to być zarówno negocjacje z wierzycielami, jak i bardziej stanowcze metody, takie jak upadłość konsumencka.

Upadłość konsumencka – szansa na wyjście z zadłużenia

Dlaczego właśnie upadłość? Odpowiedź jest dość prosta. Tylko to rozwiązanie pozwala na całkowite uwolnienie się od długów. Prawidłowo przeprowadzona może w końcowym efekcie doprowadzić do umorzenia długów, których nie udało się spłacić. Wielką ulgą dla dłużników jest zaprzestanie wszelkich egzekucji ze strony komorników, firm egzekucyjnych. Po ogłoszeniu upadłości nie mają oni prawa już kontaktować się z dłużnikiem. Po uzyskaniu sądowego umorzenia zadłużenia, żaden z wierzycieli nie jest już w stanie wszcząć egzekucji. Daje to możliwość dłużnikowi na rozpoczęcie nowego finansowego życia i budowanie na nowo swojej – z pewnością już pozytywnej – historii kredytowej.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

  • spirala kredytowa
  • spirala kredytowa bankructwo
Udostępnij na: