Oddłużanie osób fizycznych

Wstyd i strach… to dwa dominujące uczucia towarzyszące większości dłużnikom. Jak wynika z internetowego badania losowych osób dorosłych – połowa zadłużonych wstydzi się tego, że ma długi. Co trzeci z nich przyznaje również, że boi się pogłębienia stanu zadłużenia (raport „Długi – wstydliwy problem Polaków”). Wyniki badania pokazały również, że jedna czwarta dłużników nie wie, jak sobie poradzić ze swoimi problemami, albo wręcz wcale nie próbują ich rozwiązywać. Mamy jednak nadzieję, że ten artykuł przywróci im wiarę w to, że z każdej sytuacji jest wyjście. Na szczęście wielu dłużnikom udaje się zwalczyć wstyd, przełamać strach i szukać pomocy, między innymi przez oddłużanie.

Oddłużanie – definicja

Oddłużanie co do zasady polega na podejmowaniu działań powodujących zmniejszenie poziomu zadłużenia. Wielu osobom jednak kojarzyć się to może z kredytem „oddłużeniowym”, który tak naprawdę niewiele ma wspólnego z realnym zmniejszeniem naszych zobowiązań, ale o tym w dalszej części. Jakie więc działania możemy nazwać oddłużaniem? Są to głównie działania mające na celu spłatę powstałego zadłużenia. Można również podjąć negocjacje z wierzycielami. Nie jest to może prosta droga, ale jeśli uda się umorzyć część zadłużenia lub też opracować plan restrukturyzacji, na pewno będzie to miało znaczący wpływ na poprawę sytuacji finansowej dłużnika.

Dlaczego popadamy w długi?

Zwykle za każdym przypadkiem, z którym mamy do czynienia, kryje się inna historia… Najczęstszym powodem jest utrata źródła utrzymania. Choć czasem wystarczy nawet zmniejszenie dochodów. jeśli wcześniej żyło się tylko do przysłowiowego pierwszego, nie dbając o oszczędności, to nawet kilku czy kilkunastoprocentowy spadek wysokości wynagrodzenia może się nam „odbić czkawką”…

Problemy osobiste równie często rujnują nam finanse. I nie chodzi tylko o kosztowny rozwód i niebotyczne alimenty jak w hollywoodzkich filmach. Rzecz jest zwykle bardziej prozaiczna – koszty samodzielnego utrzymania mieszkania, stałe opłaty, media itp. wystarczająco mogą nam dokuczyć. Jeśli do tego towarzyszy nam obniżony nastrój to i o chęci do pracy trudno…

Jakie by jednak nie były powody zadłużania się, często pojawia się jeden wspólny mianownik. Okazuje się, że większość dłużników nie kontroluje swoich wydatków. Robimy zakupy i również zaciągamy kredyty bardzo emocjonalnie. Nie zastanawiamy się nad tym, czy rzeczywiście stać nas na dany zakup. Zwykle dopiero, gdy pojawiają się poważne problemy, zaczynamy przyglądać się dokładniej naszym finansom.

Statystyki niestety są alarmujące, gdyż pokazują, że coraz więcej osób ma problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań. Co gorsza – nadmierne obciążenie długiem często kończy się zaciąganiem kolejnych zobowiązań, aby „ułatwić sobie” spłatę tych już istniejących. Niestety jest to tylko chwilowa ulga. Takie działania przynoszą skutek odwrotny – zadłużenie się pogłębia, a miesięczne obciążenia z tym związane, staja się jeszcze bardziej uciążliwe.

Jak wyjść z pętli zadłużenia?

W pierwszej kolejności wyeliminujmy czynnik szkodliwy – koniec z zaciąganiem kolejnych zobowiązań. Ponadto – jeśli jeszcze nie przyjrzeliśmy się swoim finansom, to najwyższy czas na kontrolę domowego budżetu. Przyda się również dodatkowy dochód, aby „załatać” dziury budżetowe. O to jednak czasem trudno. Warto w takim przypadku rozważyć dostępne sposoby na oddłużanie, w tym także upadłość konsumencką.

Upadłość konsumencka i jej zalety

Zwykle dłużnicy mają pewne obawy związane z tą metodą oddłużania. Głównie chodzi o skomplikowany proces. Jednak jeśli korzysta się z pomocy fachowych doradców, cały proces można przejść bez zbędnych komplikacji. I choć zwykle jest to dość długotrwała procedura, to jednak po osiągnięciu szczęśliwego finału, dług zostaje umorzony. Ponadto zaraz po ogłoszeniu wyroku upadłości, kończą się nagabywania ze strony wierzycieli, a wszystkie egzekucje komornicze zostają wstrzymane. Upadłość konsumencka z jednej strony może skutkować utratą majątku, ale z drugiej – daje szansę na powrót do normalnego funkcjonowania, bez obawy o to, że każde ciężko zarobione przez nas pieniądze są przekazywane w ręce wierzycieli. Można zacząć gromadzić na nowo swój majątek a nawet powiększyć go, dzięki zdobytemu już doświadczeniu.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

  • skuteczne oddluzanie
  • szybkie oddłużanie
Udostępnij na: